Τρίτη 4 Σεπτέμβρη 2007
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ
Νικηφόρο ξεκίνημα

Αν και δεν έπιασε καλή απόδοση η Εθνική ομάδα ξεκίνησε νικηφόρα το Ευρωμπάσκετ που γίνεται στην Ισπανία. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη κέρδισε το αξιόμαχο Ισραήλ με 76-66, όμως τα... χρειάστηκε αφού οι παίκτες του γνωστού μας από τη θητεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα Σβι Σερφ πάλεψαν το ματς μέχρι το τέλος. Η διακύμανση του σκορ ήταν ανά δεκάλεπτο 19-16, 31-31 ημίχρονο, 52-48 και το τελικό αποτέλεσμα που προαναφέρουμε. Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Παπαλουκάς, Διαμαντίδης. Μετά τον αγώνα ο Π. Γιαννάκης είπε: «Ηταν μια δύσκολη αρχή. Πιστεύω ότι στη συνέχεια θα βελτιωθούμε και θα δείξουμε τον καλό μας εαυτό».

Κάτι η ήττα με 31 πόντους στο φιλικό του Στρασβούργου, κάτι η απουσία των Σέρβων από τις διακρίσεις τα τελευταία χρόνια, κάνουν τον ομοσπονδιακό τεχνικό Παναγιώτη Γιαννάκη να κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα για το σημερινό αγώνα της Ελλάδας κόντρα στη Σερβία (έχασε χτες στην πρεμιέρα από τη Ρωσία με 73-65) για την 2η αγωνιστική (21.30 ΕΤ1). Ο Ελληνας ομοσπονδιακός κάλεσε τους διεθνείς να δώσουν μεγάλη προσοχή απέναντι στους αντιπάλους τους που, όπως επισήμανε, προέρχονται από μια σπουδαία σχολή μπάσκετ. Εξαλλου, στον άλλο αγώνα του ομίλου θα κοντραριστούν η Ρωσία με το Ισραήλ (18.30 ΕΤ1).