Η παράσταση αφηγείται ένα ταξίδι στον ισπανικό Νότο, εκφράζοντας όνειρα, εμπειρίες, συναισθήματα της ζωής εκεί. Κάθε ένα από τα τρία μέρη της παράστασης χαρακτηρίζεται από ένα ιδιαίτερο χρώμα: Λευκό χρώμα και φως για την ευτυχία. Μαύρο για την τραγωδία, τη μοναξιά, την άγονη γη, την ατυχία, τη βαθιά λύπη, όπως εκφράζεται από την Ανδαλουσία του Νότου. Κόκκινο για το πάθος, τις ανεξέλεγκτες μαγικές δονήσεις που υποκινούν δυνατά συναισθήματα, όπως η αγάπη, η επιθυμία, ο έρωτας. Τρία συναισθήματα σε ένα φανταστικό ταξίδι που αφηγείται τις αλήθειες της ζωής, με τη μοναδικά εκφραστική γλώσσα του φλαμένκο.