Τρίτη 12 Φλεβάρη 2008
Σελίδα 37
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
Περίσσεψε το θέαμα

Τα συναρπαστικά παιχνίδια αλλά και το γεγονός ότι τα πάντα παραμένουν επί της ουσίας ρευστά, όσον αφορά τις θέσεις στη βαθμολογία, είναι το τελικό συμπέρασμα που βγαίνει από τη διεξαγωγή της 15ης αγωνιστικής στην Α1.

Στα σημεία που ξεχωρίζουν είναι η σπουδαία νίκη του Ολυμπιακού στη δεύτερη, μέσα σε τρεις ημέρες, κόντρα του με τον Αρη, με 81-61. Με άψογη άμυνα οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν με το... καλημέρα τα ατού του Αρη (πέτυχε μόλις 8 πόντους στην πρώτη περίοδο), αλλά και όταν χρειάστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η επίθεση πήρε φωτιά (25-0 σερί) με κορυφαίους τους Γκριρ και Τζάκσον. Από την άλλη οι «κίτρινοι», αν και βρέθηκαν νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι (ισοφάρισαν σε 55-55 στο 33'), ωστόσο δεν είχαν συνέχεια στο ρυθμό αν και διαμαρτύρονται και για τη διαιτησία.

Υποψηφιότητα για κατάληψη της τέταρτης θέσης θέτει πλέον σοβαρά το Αιγάλεω που στο αθηναϊκό ντέρμπι επικράτησε του Πανιωνίου με 101-99 στην παράταση (κ.α. 90-90). Τα ίδια ισχύουν για τον Πανελλήνιο μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ολύμπια Λάρισας με 58-74.

Αλλα αποτελέσματα: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 103-73, Ολυμπιάδα Πατρών - ΑΕΚ 68-76, Μαρούσι - Ρέθυμνο 79-78, Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΛ 76-69. Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 30, Ολυμπιακός 28, Αρης 26, Πανιώνιος 24, Αιγάλεω 23, Πανελλήνιος 23, ΑΕΛ 22, ΑΕΚ 22, Ολύμπια Λάρισας 21, ΠΑΟΚ 21, Μαρούσι 21, Κολοσσός Ρόδου 20, Ολυμπιάδα Πατρών 17, ΑΓΟΡ 17.