Αυτός ο ζωγραφικός πίνακας, με τον οποίο ο σπουδαστής της ΑΣΚΤ έκανε το «λάθος» να εικονίσει το διάβασμα του «Ρ από έναν εργάτη, προκάλεσε την «ιερή» αγανάκτηση ενός καθηγητή - ιεροεξεταστή, που, προφανώς, θεωρεί πως οι φοιτητές υπάρχουν μόνο για να διαφημίζουν καλλυντικά πολυεθνικών, όπως πριν από λίγες μέρες συνέβη στη Σχολή Δημοσιογραφίας στο Πάντειο |
Ολο και πληθαίνουν τα κρούσματα αντικομμουνισμού. Και πιάνουν όλες τις πλευρές της καθημερινής δραστηριότητας και ζωής των εργαζομένων και της νεολαίας. Το σχολείο, το πανεπιστήμιο, το χώρο εργασίας, τη γειτονιά, τα ΜΜΕ, τον πολιτισμό... Είναι πολλοί αυτοί που δουλεύουν για να χωνέψει ο λαός και η νεολαία τον αντικομμουνισμό ως μια καθημερινή κατάσταση, μια συνήθεια που θα πρέπει να τη δέχονται αγόγγυστα. Αλλωστε, μπορεί να «μην τους βγήκε», αλλά προσπάθησαν να θεσμοθετήσουν την ποινικοποίηση του κομμουνισμού μέσα από το περίφημο Αντικομμουνιστικό Μνημόνιο στο Συμβούλιο της Ευρώπης. Ωστόσο, η εξουσία του κεφαλαίου είναι αποφασισμένη να συνεχίσει την ενορχηστρωμένη αντικομμουνιστική εκστρατεία.
Δεν είναι όμως το μόνο παράδειγμα. Οι οργανώσεις της ΚΝΕ μόνο τις τελευταίες δέκα μέρες έχουν καταγγείλει πλήθος αντικομμουνιστικής προπαγάνδας σε χώρους εκπαίδευσης. Σε σχολείο των Αμπελοκήπων εκπαιδευτικοί αξιοποίησαν τη θέση και τα μαθήματά τους για να εξαπολύσουν επίθεση στη Σοβιετική Ενωση και το σοσιαλισμό, εξισώνοντάς τον με το φασισμό. Στο ίδιο μοτίβο, εκπαιδευτικός στη Λάρισα προσπάθησε να στρέψει τους μαθητές ενάντια στην ΚΝΕ, αξιοποιώντας χιλιοπαιγμένες αντικομμουνιστικές ρητορείες. Αλλος εκπαιδευτικός στο ΤΕΙ Λάρισας δήλωσε ότι έχει δυο βιβλία, ένα «φτηνό» για τους κομμουνιστές και τους συνδικαλιστές και ένα «καλό» για όσους θέλουν να περάσουν με «βαθμό»! Στο πλευρό των επίσημων μηχανισμών του αστικού κράτους τάσσονται και λογής λογής επίδοξοι εργολάβοι της αντικομμουνιστικής εκστρατείας, που μόνο δάσκαλοι και παιδαγωγοί δεν μπορούν να θεωρηθούν. Γιατί αξιοποιούν τη θέση τους, την εξουσία που έχουν στην τάξη και το αμφιθέατρο και προχωρούν σε από καθέδρας αντικομμουνισμό θέλοντας να επιβάλουν στους νέους την αντιδραστική τους άποψη ως θέσφατο.
Οι μηχανισμοί της αστικής τάξης αξιοποιούν όλα τα μέσα που διαθέτουν για να εμφυσήσουν στη νεολαία και τους εργαζόμενους την αντικομμουνιστική προπαγάνδα, να δαιμονοποιήσουν τους κομμουνιστές και τα κομμουνιστικά κόμματα, να αποκρύψουν την ηρωική συμβολή των κομμουνιστών στους αγώνες των λαών και των εργαζομένων. Δουλεύουν για τη μαζική αποχαύνωση των εργαζομένων και ιδιαίτερα της νεολαίας. Στόχος είναι να έχουν μια νεολαία χειραγωγημένη, με κουτσουρεμένα όνειρα και ακρωτηριασμένες διεκδικήσεις. Και μοχλός για να το πετύχουν είναι να χτυπήσουν το ΚΚΕ και την ΚΝΕ, την πολιτική του πρόταση.