Πέμπτη 14 Αυγούστου 2008
Σελίδα 22
ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0
«Εφιάλτης»... θερινής νυκτός

Σε εφιάλτη μετατράπηκαν τα όνειρα του Ολυμπιακού για να βάλει από χτες τις βάσεις πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Η βαριά ήττα στην Κύπρο από την Ανόρθωση με 3-0 (Τοροσίδης αυτογκόλ 5', Σόσιν 18', Λαμπάντ 87') φέρνει ενόψει της ρεβάνς στον Πειραιά τους «μπλε» σε πρωταγωνιστικό ρόλο και τους «ερυθρολεύκους» σε δεινή θέση όσον αφορά το στόχο τους. Τα αμυντικά προβλήματα, κυρίως στο Α' μέρος, οπότε δέχτηκαν και τα δύο γκολ, τα κενά στο χώρο του κέντρου και η έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση, ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τον Ολυμπιακό στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού (αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης όπου ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες). Αντίθετα, οι γηπεδούχοι του Τιμούρ Κετσπάγια έδειξαν σαφώς πιο έτοιμοι για τέτοιου είδους παιχνίδι (άλλωστε έχουν παίξει ένα γύρο περισσότερο κόντρα στη Ραπίντ), είχαν πάθος, ψυχραιμία στα αμυντικά καθήκοντα (όταν ο Ολυμπιακός ξύπνησε) αλλά και τύχη όταν τη χρειάζονταν, όπως στο στο 78` που ο Ολυμπιακός μπορούσε να μειώσει και να αλλάξει τις ισορροπίες αλλά ο Μήτρογλου αστόχησε σε πέναλτι (δοκάρι).