Πέμπτη 14 Αυγούστου 2008
Σελίδα 22
ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΠΑΟ 1-2
Η πρόκριση στα... πόδια του

Με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ είναι ουσιαστικά από χτες ο Παναθηναϊκός μετά τη σπουδαίας σημασίας εκτός έδρας νίκη του επί της Σπάρτα Πράγας με 2-1. Ετσι πλέον οι «πράσινοι» έχουν τον πρώτο λόγο για τη ρεβάνς της Αθήνας, όπου μόνο με... αυτοκτονία θα χάσουν το εισιτήριο της πρόκρισης. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά ημίχρονο που βρήκε τους δυο αντιπάλους ισόπαλους 1-1 (Κούλιτς 30'/Κούτσερα αυτογκόλ 24') οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο Β` μέρος. Πήραν τον έλεγχο στο κέντρο και βγήκαν με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση. Στο 60` μάλιστα οι προσπάθειες καρποφόρησαν όταν ο Σιμάο εκμεταλλεύτηκε άριστη εκτέλεση κόρνερ του Νίνη και με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στο «τριφύλλι». Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στο τελευταίο 20λεπτο, με τους παίκτες της ελληνικής ομάδας να προσέχουν περισσότερο την άμυνά τους, χωρίς να συναντήσουν και ιδιαίτερα προβλήματα από τους αντιπάλους τους.