Παρασκευή 31 Οχτώβρη 2008
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Χαμόγελα για έναν

Τη δεύτερη νίκη του στον όμιλο σε ισάριθμα παιχνίδια, και μάλιστα επί ενός σημαντικού αντιπάλου για την πρώτη θέση, πήρε χτες ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο ΣΕΦ της Μάλαγα με 83-72. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καλύτερα κυρίως στο β΄ μέρος είχαν ως καλύτερη περίοδο την τρίτη όταν βελτιώνοντας την άμυνά τους κατάφεραν μετά το ρευστό 39-38 του ημιχρόνου να χτίσουν διαφορά ασφαλείας (55-45 στο 25΄ και 60-48 στο 30΄). Το προβάδισμα στο σκορ δεν έφυγε από τα χέρια των Πειραιωτών και σε όλη την τέταρτη περίοδο. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν η τριάδα Μπουρούση (20 π. 11 ριμπ.) - Πρίντεζη (12 π.) - Τσίλντρες (15 π.).

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός στη Βαρκελώνη κάνοντας μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του τα τελευταία χρόνια ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με 90-66. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν σε κανένα σημείο τους Καταλανούς και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν και με 30 πόντους διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου.