Τρίτη 5 Μάη 2009
Σελίδα 37
ΒΟΛΕΪ
Παράταση στην αγωνία

Παράταση στην αγωνία όσον αφορά την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος στην Α1 επέφερε ο τρίτος τελικός, αφού ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 (14-25, 26-24, 25-21, 18-25, 16-14) στη Γλυφάδα, μειώνοντας τη διαφορά στη σειρά των τελικών σε 2-1 νίκες και διατηρώντας παράλληλα τις όποιες ελπίδες έχει για το φετινό τίτλο. Οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούν στο κλειστό του Ρέντη την Πέμπτη. Μπορεί οι προηγούμενοι δύο τελικοί να έμοιαζαν με προπόνηση του Ολυμπιακού (δυο νίκες με 3-0), ωστόσο ο χτεσινός ήταν ντέρμπι. Οι «πράσινοι» συνεχίζοντας τις άσχημες εμφανίσεις έχασαν εύκολα το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο βρέθηκαν πίσω με 20-16. Μπροστά στο φάσμα για πρόωρο «αντίο», ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και ανέκαμψε (χάρη και στον Αγκάμεζ) ισοφαρίζοντας 23-23 και κατακτώντας τελικά το σετ. Στο ίδιο σημείο ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για δυο διαιτητικές αποφάσεις του Μιχελάκη, όταν δόθηκε λανθασμένο μπλοκ άουτ στον Χοφ και άουτ σε επίθεση του ίδιου παίκτη. Με ανεβασμένη ψυχολογία και βελτιωμένο μπλοκ οι γηπεδούχοι πήραν και το τρίτο σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο επόμενο. Στη «ρωσική ρουλέτα» του τάι-μπρέικ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, με τον Παναθηναϊκό να αποδεικνύεται πιο ουσιαστικός στο τέλος, σε σχέση με τον Ολυμπιακό.