Πέμπτη 28 Μάη 2009
Σελίδα 34
ΠΟΛΟ Α1 - ΤΕΛΙΚΟΣ
Τον... βούλιαξε

Tο πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 πόλο Ανδρών, για 22η φορά στην ιστορία του και δέκατη συνεχή, έκανε ο Ολυμπιακός συντρίβοντας τον Πανιώνιο στο Κολυμβητήριο του Πειραιά με 11-3. Οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου δεν αντιμετώπισαν καμία αντίσταση από τους αντιπάλους τους, που συμμετέχουν για πρώτη φορά σε τελικούς Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι στις εγχώριες διοργανώσεις την τρέχουσα περίοδο. Οι Πειραιώτες έδειξαν από την αρχή της συνάντησης ποιος είναι το φαβορί. Επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και φεύγοντας σε κόντρα επιθέσεις προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 2-0, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί αντιμετωπίζοντας προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Μείωσαν προς στιγμήν σε 2-1 αλλά οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν να πάρουν μια διαφορά, που έφτασε ως το +3 (4-1) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μη βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με την κατάσταση να αλλάζει στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι μπροστά, ξέφυγαν με 5-1, με το ματς από εκεί και πέρα να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί την προσεχή Παρασκευή στη Νέα Σμύρνη. Τα οκτάλεπτα: 4-1, 0-0, 3-1, 4-1. Aπό πλευράς νικητών ο Γιώργος Αφρουδάκης τόνισε: «Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και είναι δεδομένο ότι η επίθεσή μας είναι ικανή να σημειώνει περισσότερα από δέκα γκολ σε κάθε ματς. Αυτή η νίκη μάς δίνει προβάδισμα, αλλά δεν είμαστε από τώρα πρωταθλητές. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Εχουμε ακόμη δρόμο και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».