Τρίτη 7 Νοέμβρη 2000
ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΠΑΛΗ
Κυρίαρχος ο Ηρακλής

Είκοσι έξι χρόνια στην κορυφή ίσως ήταν πολλά για τον Ατλαντα Καλλιθέας, που τελικά έχασε την πρωτοκαθεδρία από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελευθέρας Πάλης, που διεξήχθη στο Μπραχάμι το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο «Γηραιός» μπόρεσε να χτυπήσει στα ίσια τον 26 φορές πρωταθλητή στη βαθμολογία και, παρά την ισοβαθμία, ένα χρυσό μετάλλιο παραπάνω ήταν αυτό που του έδωσε και τον τίτλο.

Οι αγώνες είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς οι «μονομαχίες» μεταξύ των φαβορί, Ατλαντα, Ηρακλή και ΧΑΝΘ, αναμενόταν να είναι συγκλονιστικές, πράγμα που τελικά επιβεβαιώθηκε.

Η πρώτη εξάδα στη βαθμολογία των συλλόγων έχει ως εξής: Ηρακλής Θ. 41 β., Ατλας Καλλιθέας 41 β., Δυτικό Πέλλας 35 β., ΧΑΝΘ 32 β., Καλά Δένδρα Σερρών 17 β. και Μ. Αλέξανδρος 13 β.

Οι πρωταθλητές κατά κατηγορία έχουν ως εξής: 54 κ.: Κωνσταντινίδης Α. (Μ. Αλέξανδρος), 58 κ.: Καρακάσης Α. (Ατλας Καλλιθέας), 63 κ.: Ασλανασβίλι Μ. (Ατλας Κ.), 69 κ.: Κεμερίδης Θ. (Δυτικό Πέλλας), 76 κ.: Αθανασιάδης Ι. (Τιτάνες Μενιδίου), 85 κ.: Λοϊζίδης Λ. (Ηρακλής Θ.), 97 κ.: Λαλιώτης Α. (Ηρακλής Θ.) και 130 κ.: Αμπατζής Θ. (Ηρακλής Θ.).