ΕΝΘΕΤΗ ΕΚΔΟΣΗ: "7 ΜΕΡΕΣ ΜΑΖΙ"
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
8ο Πρωτάθλημα Ελλάδας για τον Χ. Μπανίκα

Στο Ατομικό Γυναικών, πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχτηκε η Βέρα Παπαδοπούλου

Ενα ακόμη πρωτάθλημα Ελλάδας, το 8ο, κατέκτησε ο GM Χριστόδουλος Μπανίκας, ισοφαρίζοντας τον ομότιτλό του Βασίλη Κοτρωνιά!
Ποιοτικό και μαχητικό ήταν το 59ο Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Αντρών, που έληξε την περασμένη βδομάδα στον Κατάκωλο της Ηλείας. Ο Χριστόδουλος Μπανίκας (GM 2615), μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 8η φορά στη μέχρι τώρα σκακιστική του καριέρα, ισοφαρίζοντας τον αριθμό πρωταθλημάτων που κατέκτησε και ο GM Βασίλης Κοτρωνιάς.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ι.Μ. Γιάννης Γεωργιάδης (2437) που συγκέντρωσε 6 βαθμούς (0,5 β. κάτω από τον Μπανίκα) και ισοβάθμησε με τον GM Στέλιο Χαλκιά (2573), αλλά λόγω καλύτερου συντελεστή κατέλαβε την 2η θέση του πρωταθλήματος. Αναλυτικά οι επόμενες θέσεις: 3ος ο Χαλκιάς, 4ος ο ΙΜ Κώστας Μουτούσης (2449) με 5,5 β., 5.-7. Κανακάρης Γ. (2312), Νικολαΐδης Ι., Μαστροβασίλης Θ. με 5 β. (οι 2 τελευταίοι GM 2493-2513) και ακολούθησαν, 8ος ο ΙΜ Καραγιάννης Θ. (2335) 3 β., ο νεαρός Κοσμάς - Λέκκας Δημ. (2207) 2 β. και ο FM Χρήστος Γκορίτσας (2319) 1 βαθ.

* Στο 32ο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στο Αργοστόλι της Κεφαλονιάς από 5 έως 13 Δεκέμβρη. Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε (είναι ο πρώτος τίτλος) η νεαρή Βέρα Παπαδοπούλου που τερμάτησε τους αγώνες της αήττητη και με μια εντυπωσιακή διαφορά 2 βαθμών.

Αναλυτικά η βαθμολογία: 1. Β. Παπαδοπούλου 6,5 β., 2. Μακροπούλου Μαρίνα 4,5 β., 3-7. Μάκκα Ιουλία, Κουβάτσου Μαρία, Φαχιρίδου Κατερίνα, Ιορδανίδου Ζωή, Παυλίδου Κατερίνα όλες με 4 β., 8. Φωτεινή Παμπάλου, 9. Μαρία Μανελίδου. Η Αννα-Μαρία Μπότσαρη δεν αγωνίστηκε.