Τετάρτη 22 Νοέμβρη 2000
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ- ΠΑΟ 3-1
Καλός αλλά... άτυχος

Οι κλασικές ευκαιρίες δεν έλειψαν απο τον Παναθηναϊκό στο Ολντ Τράφορντ

Σπάνιες είναι οι φορές που μια ήττα με 3-1 θεωρείται άδικη... Για τον χτεσινό Παναθηναϊκό όμως, που αγωνίστηκε κόντρα στη Μάντεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ», η ήττα με αυτό το σκορ ίσως και θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί. Για να πούμε δηλαδή και του... στραβού το δίκιο, χωρίς υπερβολή, ίσως και η ίδια η ήττα να είχε αποφευχθεί. Οι «πράσινοι» στάθηκαν άξια απέναντι στην καλύτερη, πιο διαφημισμένη και πολυτροπαιούχο ομάδα στο κόσμο αυτή τη στιγμή, αντιμετωπίζοντάς τη στα ίσια. Χαρακτηριστικό είναι ότι όλα τα γκολ μπήκαν στην επανάληψη, καθώς ο πρωταγωνιστικός ρόλος του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στον Παναθηναϊκό. Ο Αγγελος Αναστασιάδης παρέταξε την ομάδα επιθετικά (Βαζέχα, Λυμπερόπουλος, Σιμπνιέφσκι στην ενδεκάδα) δείχνοντας ότι δεν τον φοβίζει το μεγάλο όνομα της αντιπάλου. Ετσι, δεν ήταν και λίγες οι ευκαιρίες της ελληνικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, με χαρακτηριστικότερες αυτές του Λυμπερόπουλου στο 3`, στο 12` και στο 25` και του Βαζέχα στο 45`, αλλά ο Μπαρτέζ έδειξε την κλάση του λέγοντας «όχι» στους «πράσινους» επιθετικούς. Ευκαιρίες βέβαια έχασε και η Μάντεστερ με τον Μπατ στο 15`, τον Μπέκαμ 25` και τον Σέριγχαμ στο 33`. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και μόλις στο 47` κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σκόουλς που εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Βόκολου να διώξει την μπάλα. Στο 64` όμως ένα αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Καραγκούνη ισοφάρισε το σκορ για την ελληνική ομάδα. Το «καταραμένο» τελευταίο δεκάλεπτο στα ευρωπαϊκά παιχνίδια του Παναθηναϊκού όμως, για μια ακόμη φορά αποδείχτηκε μοιραίο. Ο Πολ Σκολς στο 81` με άψογο ψηλοκρεμαστό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους «μπέμπηδες», ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90` διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Νικοπολίδης παρά τα τρία γκολ ήταν αυτός που ξεχώρισε από τον Παναθηναϊκό, αφού αρκετές φορές, ιδιαίτερα στο Β` μέρος, σταμάτησε τους Αγγλους, ενώ από τη Μάντεστερ ξεχώρισε ο Μπέκαμ. Καλός ο Ιταλός διαιτητής Ντομίνκο Μεσίνα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Μπαρτέζ, Γ. Νέβιλ, Μπράουν, Σιλβέστρ Μπέκαμ, Μπατ, Σέριγχαμ, Φ. Νέβιλ, Κιν, Σκόουλς, Γιορκ

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Γκαλέτο, Γκούμας, Φύσσας, Βόκολος, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Σιπνιέφσκι (78 Ολιβάρεζ), Καραγκούνης (66` Βλάοβιτς), Βαζέχα (74` Κιάσος)