Την παραίτησή του από μέλος της Ολομέλειας της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής η οποία έγινε ομόφωνα δεκτή χτες υπέβαλε ο Μίνως Κυριακού. O πρώην πρόεδρος της ΕΟΕ και πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τοξοβολίας (θέση με την οποία ήταν μέλος της ΕΟΕ) ουσιαστικά οδηγήθηκε στη συγκεκριμένη ενέργεια μετά τη νέα καταδίκη από το Εφετείο Ναυπλίου που αφορά πλημμεληματικές κατηγορίες για πολεοδομικές παραβάσεις στην περιοχή του Αγίου Αιμιλιανού. Παράλληλα, ο Κυριακού παραπέμφθηκε για κακούργημα με κλητήριο θέσπισμα να δικαστεί στις 9 Δεκεμβρίου 2010 για απόπειρα απάτης στο δικαστήριο, για το αδίκημα της ηθικής αυτουργίας σε ψευδή βεβαίωση, καθώς και για την αυθαίρετη μεταβολή αιγιαλού και την παράνομη κατάληψη δημοσίου κτίσματος.