Σήμερα στις 10 το πρωί πραγματοποιείται η σύσκεψη για τις απολύσεις και τους ανέργους που διοργανώνει η Γραμματεία Αθήνας του ΠΑΜΕ στα γραφεία του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας. Η σύσκεψη είναι ενταγμένη στο πλαίσιο μιας σειράς πρωτοβουλιών που παίρνουν οι ταξικές δυνάμεις, με στόχο να δυναμώσει η πάλη ενάντια στην αντεργατική επίθεση, δίνοντας συνέχεια στις πολύμορφες δραστηριότητες των ταξικών συνδικάτων. Στα ίδια πλαίσια για τις επόμενες ημέρες σχεδιάζονται οι εξής εκδηλώσεις:
Δευτέρα 29 Μάρτη: Ομιλία - συζήτηση στο PRAKTIKER Ταύρου.
Τρίτη 30 Μάρτη: Ομιλία - συζήτηση στο PRAKTIKER Ελληνικού.
Ομιλίες - συζητήσεις με τους εργαζόμενους στις τράπεζες «Αλφα» και «Αγροτική» και τους εργαζόμενους στην εταιρεία «FIRST DATA», διοργανώνει το Συνδικάτο Χρηματοπιστωτικού.
Επίσης το Συνδικάτο Κλωστοϋφαντουργών - Ιματισμού - Δέρματος έχει προγραμματίσει συσκέψεις: Σήμερα με μετανάστες, στις 29/3 στον «Τσακίρη» και στην «Ατρατίβο», στις 30/3 στον Αγλούπα και στις 31/3 στη ΣΑΝΤΕ. Επίσης έχουν προγραμματιστεί περιοδείες στα: «Φειδάς», «Πεταλούδα», «Fintexport», «Μπουρνάζος», «Αδραμίτογλου» και «Texter».
Στη Φθιώτιδα προγραμματίζονται οι εξής περιοδείες, ομιλίες:
Δευτέρα, 29/3: «Τσιπίτα», «Αγκροπάκ», ΠΑΚΟ, «Τσακίρης», «Ιχθυοκαλλιέργειες Αταλάντης», έργα εθνικής οδού Αθηνών - Λαμίας, Εφορία Λαμίας, ΙΚΑ, Τράπεζες: ΕΤΕ, ΑΤΕ, Εμπορική, Αλφα, Γιούρομπανγκ, Συνεταιριστική Λαμίας, Κύπρου, Εγνατία και Ασπίς.
Τρίτη, 30/3: Χαρτοποιία Δαμάστας, Αγκροΐβεστ, Λέβενμπροϊ, Ιχθυοκαλλιέργειες Μαλεσίνας, υπουργείο Συγκοινωνιών, Τεχνικές Υπηρεσίες Δήμου Λαμίας, ΕΛΤΑ.
Τετάρτη 31/3: NEXANS, DIXAN, Λάρκο Λάρυμνας, υπηρεσίες Γεωργικής Ανάπτυξης, νοσοκομείο Λαμίας, υπηρεσίες Νομαρχίας, διοικητικές υπηρεσίες Δήμου Λαμίας, υπηρεσίες Περιφέρειας, ΔΕΗ, ΟΤΕ Λαμίας.