ΒΟΛΕΪ - Α1
«Κόκκινη» κυριαρχία

Εκ των κορυφαίων του χτεσινού τελικού ήταν ο Μίλαν Τζούριτς για τον Ολυμπιακό

Icon

Την κυριαρχία του στο ελληνικό βόλεϊ τα δύο τελευταία χρόνια επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός. Στον τέταρτο τελικό της Α1 βόλεϊ χτες στο κλειστό του Ρέντη επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και με συνολικό σκορ 3-1 στις νίκες σφράγισε τον 24ο τίτλο στην ιστορία του και το δεύτερο συνεχόμενο. Πάντως, και από το χτεσινό παιχνίδι δεν έλειψαν τα επεισόδια αφού η ρίψη αντικειμένων (πετάχτηκαν μέχρι και βίδες) από τους οπαδούς των γηπεδούχων οδήγησε σε 10λεπτη διακοπή του παιχνιδιού. Από πλευράς «ερυθρολεύκων» έγινε λόγος για προκλητική συμπεριφορά του παίκτη του Παναθηναϊκού Λάπα, που πέταξε αντικείμενο στην εξέδρα. Γι' αυτό το λόγο ο διαιτητής Καραμπέτσος απέβαλε στο 2ο σετ τον παίκτη. Οσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν πιο αποφασισμένοι να τελειώσουν από χτες την υπόθεση τίτλος και αυτό φάνηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αντίθετα, στον λαβωμένο από τις απουσίες βασικών στελεχών Παναθηναϊκό (Χριστοφιδέλης, Πανταλέων) η έλλειψη ψυχολογίας εξαιτίας των προβλημάτων αλλά και της ήττας στο προηγούμενο παιχνίδι στη Γλυφάδα ήταν εμφανής. Το επεισόδιο Σμαραγδή - Μηνούδη στο 4ο σετ είναι χαρακτηριστικό του όλου κλίματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι κατακτώντας σχετικά εύκολα με 25-20 και 25-18 έχοντας σαν κορυφαίους τους Μίλκοβιτς και Τζούριτς και όπλο το σερβίς που δημιουργούσε προβλήματα στην υποδοχή των «πρασίνων». Η βελτίωση της άμυνας και ιδιαίτερα στο μπλοκ του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ ανέτρεψε τα δεδομένα και οδήγησε στο 25-23 υπέρ των «πρασίνων». Αμφίρροπα ξεκίνησε και το τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-1 αλλά με τις ενέργειες των Αγκάμεζ και Σαμικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε 8-8 και να παλεύει το σετ μέχρι το 15-15. Ωστόσο με κορυφαίο τον Τζούριτς ο Ολυμπιακός ανέκαμψε και πήρε γρήγορα διαφορά με 18-15 ανοίγοντας το δρόμο προς τον τίτλο (25-17).