Τετάρτη 18 Αυγούστου 2010
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Αρνητικό ξεκίνημα

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνικό πόλο γυναικών στο Παγκόσμιο Π ρωτάθλημα

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική γυναικών τις υποχρεώσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο (FINA Cup), που διεξάγεται στο Κράιστσερτς της Νέας Ζηλανδίας, καθώς έχασε από την Κίνα με 11-7. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε 3-1 και 5-3, παρά το χαμένο πέναλτι της Αντιγόνης Ρουμπέση, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 5-4. Η συνέχεια, όμως ήταν διαφορετική, καθώς η ελληνική ομάδα δε λειτούργησε καλά, ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση.

Οι Κινέζες προηγήθηκαν 6-5, η Αντωνάκου ισοφάρισε με πέναλτι, αλλά δύο συνεχόμενα γκολ της Χουανχουάν έδωσαν για τα καλά τα προβάδισμα στις Ασιάτισσες, με την Εθνική να μην καταφέρνει να επιστρέψει και τη διαφορά να ανεβαίνει στο τελευταίο δίλεπτο στα τέσσερα γκολ.

ΕΛΛΑΔΑ (0/4 με π.π., 2/3 πέναλτι): Ρουμπέση 3, Ψούνη, Ασημάκη, Γερόλυμου, Αντωνάκου

ΚΙΝΑ (3/9 με π.π., 1/1 πέναλτι): Πινγκ Λιου 3, Χουανχουάν Μα 3, Αο Γκάο 3, Τζιν Χε, Ντονγκλούν Σονγκ

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Μορφέσης, δήλωσε: «Ηταν ένα διαφορετικό παιχνίδι μετά τη δεύτερη περίοδο, δεν είχαμε καθόλου λύσεις στην επίθεση. Το χαμένο πέναλτι δε βοήθησε, αλλά χρειαζόμαστε περισσότερη ενέργεια σε τέτοια παιχνίδια και σήμερα δεν την είχαμε.