Τρίτη 7 Σεπτέμβρη 2010
Δυσκόλεψε η πρόκριση

Κατά πολύ δυσκόλεψε η αποστολή της Εθνικής ανδρών για πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2011 μετά την ήττα από την Τουρκία με 3-1 στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων για το μπαράζ που θα κρίνει το εισιτήριο της πρόκρισης. Βέβαια, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει την τύχη στα χέρια του αφού ακολουθεί η ρεβάνς στο Ηράκλειο της Κρήτης την ερχόμενη Κυριακή, ωστόσο τα πράγματα παραμένουν δύσκολα. Αλλωστε, η Εθνική για να είναι σίγουρη θέλει νίκη με 3-0 (ώστε να αποδειχθεί χρυσό το σετ που πήρε στην Τουρκία) αφού δεν μπορεί να ελπίζει σε διαφορά πόντων (εάν το παιχνίδι λήξει με 3-1 υπέρ της Ελλάδας) αφού οι Τούρκοι σε αυτόν τον τομέα ήδη έχουν σοβαρό προβάδισμα +25. Τα σετ 25-19, 25-16, 23-25, 25-13.