Οι εργαζόμενοι στον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων ΑΕ πραγματοποίησαν, χτες, τρίωρη στάση εργασίας (9 το πρωί με 12 το μεσημέρι) και έκαναν συγκέντρωση έξω από το υπουργείο Παιδείας.
Το Σωματείο Εργαζομένων του ΟΣΚ διεκδικεί:
- Διασφάλιση και ενίσχυση του ρόλου και της λειτουργίας του ΟΣΚ ως αποκλειστικά δημόσιου φορέα για την απαλλοτρίωση - μελέτη- δημοπράτηση - επίβλεψη και εξοπλισμό των σχολείων.
- Να σταματήσει κάθε ενέργεια κατάργησης του ΟΣΚ, μεταφοράς αρμοδιοτήτων του και παράδοσης του έργου μας στα μεγάλα ιδιωτικά συμφέροντα.
- Μονιμοποίηση τώρα όλων των συμβασιούχων συναδέλφων. Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους με πλήρη δικαιώματα.