Στην αντεπίθεση περνάει η Λάρισα όσον αφορά το θέμα που έχει δημιουργηθεί με την απόφαση του ΔΣ της Σουπερλίγκας να επικυρώσει τη βαθμολογία του περσινού πρωταθλήματος και παρά το γεγονός ότι εκκρεμεί στο Ανώτατο Ευρωπαϊκό Αθλητικό Δικαστήριο (CAS) η εκδίκαση της ένστασης του Ηρακλή. Η Λάρισα θα καταθέσει προσφυγή στην Επιτροπή Εφέσεων της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας, αφού όπως είχε δηλώσει και ο πρόεδρος της ομάδας Κώστας Πηλαδάκης υπάρχει έννομο συμφέρον της ομάδας του στην εξέλιξη της υπόθεσης του Ηρακλή, αλλά και το γεγονός ότι αυτήν τη στιγμή εκκρεμούν ζητήματα σημαντικά, όπως οι διώξεις σε παράγοντες και ΠΑΕ για το σκάνδαλο με τους στημένους αγώνες, που ενδέχεται να αλλάξουν την κατάσταση.