Πέμπτη 1 Σεπτέμβρη 2011
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ - ΕΛΛΑΔΑ
Νικηφόρο ξεκίνημα

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας η Εθνική, επικρατώντας στην πρεμιέρα της Βοσνίας με 76-67. Οι Ελληνες διεθνείς αν και βρέθηκαν πίσω από το ξεκίνημα μέχρι το ημίχρονο, κατάφεραν να αντιστρέψουν το παιχνίδι και να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, σε τροχιά για την πρωτιά του τρίτου ομίλου. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη με 13 πόντους (7 ριμπάουντ). Από κοντά και οι Ζήσης 13 (4 ασίστ), Κουφός 10 (10 ριμπάουντ), Μπουρούσης 12 (5 ριμπάουντ). Μετά το τέλος του αγώνα ο Ηλίας Ζούρος είπε: «Η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο μας έδωσε τη νίκη. Μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο παιχνίδι με παιχνίδι. Τώρα έχουμε μπροστά μας τη θεωρητικά αδύναμη Φινλανδία όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να την υποτιμήσουμε».

Το ματς με τους Σκανδιναβούς θα αρχίσει σήμερα στις 18.00 (ΕΤ1)

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 12, Ζήσης 13(2), Βασιλειάδης, Καλάθης 13, Φώτσης 9(1), Παπανικολάου 5(1), Μαυροειδής, Μπράμος 10, Κουφός 10, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.

Βοσνία (Χάτζιτς): Γκόρντιτς 12(2), Ικονιτς, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9(2), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6, Ντόμερκαντ 7(1), Ντέντοβιτς 8, Μπαϊράμοβιτς 9(1).

Στα άλλα ματς της πρεμιέρας νωρίτερα είχαμε: Σλοβακία-Βουλγαρία 67-59, Τουρκία-Πορτογαλία 79-56, Γαλλία-Λετονία 89-78, Βέλγιο-Γεωργία 59-81, Μαυροβούνιο-ΠΓΔΜ 70-65, Ισπανία-Πολωνία 83-78, Σερβία-Ιταλία 80-68.

• ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Α' ΟΜΙΛΟΣ: Πολωνία-Λιθουανία, Πορτογαλία-Ισπανία, Μ. Βρετανία-Τουρκία. Β' ΟΜΙΛΟΣ: Ιταλία-Γερμανία, Λετονία-Σερβία, Ισραήλ-Γαλλία. Γ' ΟΜΙΛΟΣ: Βοσνία-Μαυροβούνιο, Φινλανδία-Ελλάδα, ΠΓΔΜ-Κροατία. Δ' ΟΜΙΛΟΣ: Βουλγαρία-Βέλγιο, Ουκρανία-Σλοβενία, Γεωργία-Ρωσία.
Κόπηκε στο δύσκολο τεστ (2019-09-04 00:00:00.0)
Την «έκαψε» ο Προμηθέας (2018-10-18 00:00:00.0)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (2017-09-05 00:00:00.0)
Το... έσωσε στο β' μέρος (2017-09-01 00:00:00.0)
Ξεκίνημα υποσχέσεων για Εθνική (2013-09-05 00:00:00.0)
Με τρύπια άμυνα (1997-09-24 00:00:00.0)