Το δικό της μανιφέστο για την αντιμετώπιση της κρίσης προς όφελος των μεγαλοεπιχειρηματιών έδωσε χτες στη δημοσιότητα η διοίκηση του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου της Αθήνας. Με τίτλο «σχέδιο με στόχο τη δραστική μείωση του δημόσιου χρέους και την απεμπλοκή της χώρας από το μνημόνιο» οι εμποροβιομήχανοι έστειλαν επιστολή προς τον πρωθυπουργό και στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, στην οποία προβάλλουν τις αξιώσεις τους. Στην πραγματικότητα οι εμποροβιομήχανοι, με γνώμονα τη διάσωση του κεφαλαίου που εκπροσωπούν, απαιτούν την άμεση προώθηση μιας σειράς αντιδραστικών - αντιλαϊκών μέτρων που εν πολλοίς αποτελούν και δεσμεύσεις της κυβέρνησης απέναντι στην τρόικα και την πλουτοκρατία.
Κεντρικός άξονας των μέτρων και των πολιτικών είναι οι αξιώσεις του μεγάλου κεφαλαίου και μαζί η παραπέρα ανατροπή των εργασιακών σχέσεων, η μείωση των μισθών μέχρι εκεί που τους θεωρούν «εύλογους» οι εργοδότες, μείωση του κράτους στο πλαίσιο που το χρειάζεται για να εξυπηρετεί τις ανάγκες του κεφαλαίου, και όλα αυτά με τη μεγαλύτερη δυνατή συναίνεση των πολιτικών κομμάτων.
Μεταξύ άλλων ζητούν: