Πέμπτη 3 Νοέμβρη 2011
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Ηττα στις λεπτομέρειες

Mια καθίζηση στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου που έδωσε το δικαίωμα στην Κάχα να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της καλύπτοντας ουσιαστικά μια διαφορά 12 πόντων και να περάσει μπροστά στο σκορ, τα λάθη στα τελευταία λεπτά, όταν ο αγώνα ξανάγινε ντέρμπι, ήταν τα στοιχεία που έφεραν την ήττα χθες για τον Ολυμπιακό από την Κάχα Λαμποράλ στην Ισπανία με 81-79 για την 3η αγωνιστική του ομίλου στην Ευρωλίγκα. Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» αν κα λαβωμένοι από προβλήματα (απουσίες βασικών παικτών, ανέτοιμος ο Παπαδόπουλος αν και έπαιξε τελικά) έπαιξαν πολύ καλά και μάλιστα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν τα ηνία. Χάρις στην πολύ καλή άμυνα που εγκλώβισε βασικά ατού των αντιπάλων (Τελέτοβιτς, Πριντζιάνι) και την πολύ καλή απόδοση του Παπαδόπουλου κάτω από το καλάθι και του Σπανούλη στην οργάνωση του παιχνιδιού κατάφεραν να προηγηθούν δυο φορές με σημαντική διαφορά (13-24 στο πρώτο δεκάλεπτο, 37-49 στο 3'). Ωστόσο, η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων (φάνηκε όταν ο Σπανούλης βγήκε να πάρει ανάσες), η απειρία ορισμένων παικτών και τα λάθη στις λεπτομέρειες έφεραν την ήττα.