Στην «J&P ΑΒΑΞ ΑΕ» κατακυρώθηκε ο διαγωνισμός για την κατασκευή του φωτοβολταϊκού πάρκου της ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη. Η εταιρεία θα αναλάβει τη μελέτη και κατασκευή δύο φωτοβολταϊκών Σταθμών ονομαστικής ισχύος 39 MW και 11 MW αντίστοιχα.
Και σε αυτή την περίπτωση, η ΔΕΗ επισημαίνει ότι για την υπογραφή της σύμβασης θα πρέπει προηγουμένως να εξασφαλίσει την αναγκαία χρηματοδότηση του έργου. Αντίστοιχη ήταν η επισήμανσή της για τη νέα λιγνιτική μονάδα 5 της Πτολεμαΐδας.
Η ετήσια παραγωγή του έργου υπολογίζεται περίπου σε 70.000.000 κιλοβατώρες καθαρής ενέργειας, αρκετή για να καλύψει την ετήσια συνολική κατανάλωση 20% των νοικοκυριών του νομού Αρκαδίας.