Πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη πέτυχε η Εθνική Ομάδα Πινγκ- Πονγκ ανδρών στην Πολωνία από την αντίστοιχη της χώρας με 3-2 στον πρώτο αγώνα για τα μπαράζ στη Σούπερ Λίγκα. Με τη νίκη αυτή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή καθώς είναι η δεύτερη μετά την επικράτηση επί της Ρωσίας με 3-0.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Νίκος Κωστόπουλος, τόνισε: «Ξεκινήσαμε με τους καλύτερους οιωνούς σ' αυτό το παιχνίδι. Βρεθήκαμε να προηγούμαστε 2-0 και όλα έδειχναν ότι θα φθάναμε σε εύκολη νίκη. Δυστυχώς όμως ο Βλοτινός δεν μπόρεσε να αποδώσει όπως στα τελευταία ματς με την ομάδα του ή την Εθνική, χάνοντας από έναν υποδεέστερό του. Στη συνέχεια ο Τσιόκα ηττήθηκε από το Νο 1 των Πολωνών, αλλά ευτυχώς ο Κρεάνκα στο τελευταίο ματς κέρδισε 2-1. Με ένα σκορ 3-0, θα είχαμε ουσιαστικά ξεκαθαρίσει την υπόθεση πρόκριση αλλά τώρα είναι εύθραυστα, αφού η Πολωνία είναι μια ομάδα που μπορεί να κάνει την έκπληξη».
Οι επόμενοι αγώνες της Εθνικής μας Ομάδας είναι απέναντι στη Ρωσία, τον Οκτώβρη, και στη Πολωνία το Δεκέμβρη.