Παρασκευή 2 Μάρτη 2001
ΞΕΝΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
Το τέλειο ξεκίνημα

Καλύτερο ντεμπούτο στον πάγκο της Εθνικής Αγγλίας δε θα μπορούσε να φανταστεί ο Σβεν Γκόραν Ερικσον που έδωσε μια πρώτη απάντηση σε εκείνους που το επέκριναν με την έλευσή του στην τεχνική ηγεσία της «γηραιάς Αλβιόνας». Η Εθνική Αγγλίας σε διεθνές φιλικό αγώνα προετοιμασίας επικράτησε μετά από πολύ καλή εμφάνιση της αντίστοιχης της Ισπανίας με 3-0 στο «Βίλα Παρκ». Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφεραν να πάρουν άνετα τη φιλική νίκη από την Ισπανία. Το σκορ άνοιξε ο Μπάρμπι στο 38', ενώ ο Χέσκι στην επανάληψη, 54ο λεπτό, έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Το θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Εχιόγκου στο 70ό λεπτό, ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Μάρτιν απέκρουσε πέναλτι του Χάβι Μορένο

Εξαλλου, η Αργεντινή για μια ακόμη φορά επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Ιταλίας με 2-1. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο 26` με τον Φιόρε, 9 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ισοφαρίστηκαν από τον Κίλι Γκονζάλες. Ο Ερνάν Κρέσπο στο 49' έβαλε την «ταφόπλακα» μέσα στη Ρώμη, επιβεβαιώνοντας έτσι τις απόψεις που τους θέλουν φαβορί για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2002. Σε άλλους φιλικούς αγώνες σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Βοσνία - Ουγγαρία 1-1, B. Ιρλανδία - Νορβηγία 0-4, Λουξεμβούργο - Φινλανδία 0-1, ΠΓΔΜ - Τσεχία 1-1, Κροατία - Αυστρία 1-0, Ελβετία - Πολωνία 0-4, Σλοβενία - Ουρουγουάη 0-2, Μάλτα - Σουηδία 0-3, Λιχτενστάιν - Λετονία 0-2, Ιορδανία - Βουλγαρία 0-2, Κολομβία - Αυστραλία 3-2.