Τρίτη 23 Οχτώβρη 2012
Σελίδα 29
ΜΠΑΣΚΕΤ-Α1
Με τον ... αέρα του πρωταθλητή

Mε τον ...αέρα του πρωταθλητή Ελλάδας (όπως και φυσικά και Ευρώπης), ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας χτες στο ΟΑΚΑ για τη 2η αγωνιστική της Α1 με 64-60. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε γενικές γραμμές καλύτεροι των γηπεδούχων, είχαν το πάνω χέρι στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα, ενώ έδειξαν και χαρακτήρα όταν οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους, μαζεύοντας τη διαφορά και κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Με κορυφαίο τον Σπανούλη (19π), ο Ολυμπιακός ...χτύπησε τους γηπεδούχους χαμηλά στην επίθεση, ενώ αμυντικά έκλεισε κάθε διάδρομο για να πάει η μπάλα στον Σχορτσιανίτη (ήταν εμφανής η τακτική του Παναθηναϊκού), με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο πρώτο μέρος χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας (6-12, 17-26, 26-40 ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο βελτιωμένος, ροκάνισε κάπως τη διαφορά (34-40), ωστόσο η ευστοχία των «ερυθρολεύκων» από τα 6.75 (Πρίντεζης, Λο, Μάτζαρης) διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας (45-54 στο 30`). Η νευρικότητα των δυο αντιπάλων και τα πολλά λάθη κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός, παίζοντας το τελευταίο του χαρτί και με μπροστάρη τον Διαμαντίδη, μείωσε κι άλλο τη διαφορά στους 4 πόντους (57-61), μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Τα λάθη σε κρίσιμα σημεία των γηπεδούχων από τη μια, η κλάση του Σπανούλη (καθοριστικό τρίποντο) και η βοήθεια του Περπέρογλου (έδωσε λύσεις με εύστοχα σουτ) ήταν οι παράγοντες που καθόρισαν το αποτέλεσμα.

• Αλλα αποτελέσματα για τη 2η αγωνιστική: Πανελευσινιακός - Καβάλα 87-74, Απόλλων Πάτρας - ΚΑΟΔ 89-92, Ηλυσιακός - Κολοσσός Ρόδου 45-69, Πανιώνιος - Περιστέρι 79-65, ΠΑΟΚ - Ικαρος 71-48, Ρέθυμνο - Αρης 68-50. Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ολυμπιακός 4, Κολοσσός Ρ. 4, Πανιώνιος 4, ΠΑΟΚ 3, Περιστέρι 3, Πανελευσινιακός 3, Ικαρος 3, Ρέθυμνο 3, Παναθηναϊκός 3, ΚΑΟΔ 3, Ηλυσιακός 3, Απόλλων Πάτρας 2, Καβάλα 2, Αρης 2.