Τρίτη 28 Μάη 2013
ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Το... 5ο αστέρι για Μπάγερν

Την εξιλέωση για την περσινή αποτυχία της στον τελικό πήρε φέτος η Μπάγερν Μονάχου που επικρατώντας με 2-1 της... συμπατριώτισσας της Ντόρτμουντ στον τελικό, που έγινε στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, έφθασε στην 5η κατάκτηση του συγκεκριμένου τίτλου στην ιστορία της. Οι Βαυαροί, αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο 25λεπτο, ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους, διέθεταν περισσότερες λύσει στο παιχνίδι τους και έφθασαν στη νίκη χάρις στα γκολ του Μάντζουκιτς (60`) και του Ρόμπεν (89`). Αντίθετα, η Ντόρτμουντ κυριάρχησε στο ξεκίνημα (20λεπτο) χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Λενβαντόφσκι, Μπλαστσικόβσκι, Ρόις που τους σταμάτησε ο Νόιερ, ωστόσο στη συνέχεια ο ρυθμός της έπεσε, δίνοντας έμφαση στο πιο αμυντικό παιχνίδι, κάτι που έγινε εντονότερο μετά την αρχική ισοφάριση του σκορ (Γκιουντογάν 68' πεν. ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σβεν Μπέντερ (92' Νουρί Σαχίν), Γκιουντογάν, Μπλαστσικόβσκι (91' Σίμπερ), Ρόις, Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόβσκι.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σβάινσταϊγκερ, Ρόμπεν, Τόμας Μίλερ, Ριμπερί (91' Λουίζ Γκουστάβο), Μάντζουκιτς (94' Μάριο Γκόμεθ).