Το πνεύμα των «ερυθρόλευκων» ήταν χθες στο «Γ. Καραϊσκάκης» πρόθυμο αλλά η σάρκα -παρά τις περί του αντιθέτου δηλώσεις- αποδείχθηκε ασθενής, ειδικά σε τρία (καθοριστικά) σημεία. Ετσι ο Ολυμπιακός, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου στο Champions League, συνετρίβη από την Παρί Σεν Ζερμέν με 4-1 (19' Καβάνι, 68', 73' Τιάγκο Μότα, 86' Μαρκίνιος - 25' Βάις).
Το σκορ πάντως δεν αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα των γηπεδούχων. Ειδικά στο πρώτο 45λεπτο ήταν πολύ καλοί και -εκτός του γκολ- είχαν και δύο δοκάρια (1' Βάις, 19' Φουστέρ). Ομως, στην επανάληψη, η απόδοσή τους μειώθηκε αισθητά, όπως και η αυτοσυγκέντρωσή τους. Και απέναντι σε ομάδες, όπως η γαλλική, τα λάθη -και μάλιστα πανομοιότυπα (τρία κόρνερ)- δε συγχωρούνται. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για ακόμα πιο ευρύ σκορ, με κλασικότερη το χαμένο πέναλτι του Ιμπραΐμοβιτς (82'). Στο άλλο ματς του ομίλου η Μπενφίκα κέρδισε την Αντερλεχτ 2-0. Η επόμενη αγωνιστική (2/10): Αντερλεχτ-Ολυμπιακός, Παρί Σεν Ζερμέν-Μπενφίκα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μεντζανί, Μπονγκ, Μασάντο, Σάμαρης, Φουστέρ, Σιόβας, Τσόρι (60' Κάμπελ), Βάις (84' Γιαταμπαρέ), Μήτρογλου.
ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξουελ, Φαν ντερ Βιλ, Τιάγκο Μότα, Ματουϊντί, Βεράτι (79' Ραμπιό), Λούκας (46' Λαβέτσι), Καβάνι (90' Μενέζ), Ιμπραΐμοβιτς.