«Ο φασισμός είναι μια ιστορική φάση στην οποία μπήκε τώρα ο καπιταλισμός (...) κι έτσι δεν μπορεί να πολεμηθεί παρά ως καπιταλισμός στην πιο ωμή και καταπιεστική του μορφή, ως ο πιο θρασύς και δόλιος καπιταλισμός (...)», έγραφε ο Μπρεχτ.
Αλήθεια, εκείνοι που δηλώνουν «αριστεροί» τι άποψη έχουν για την αντιμετώπιση του φασισμού ως καπιταλισμού; Πώς την εννοούν την αντιμετώπισή του; Απ' ό,τι έχουμε καταλάβει, το «δόλιος» και το «θρασύς» τους ενοχλεί. Το «καπιταλισμός», όμως, όχι...