Με αφορμή την επιστολή του Χρ. Ξηρού, από το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ εκδόθηκε το παρακάτω σχόλιο:
«Οι προβοκάτορες της "17Ν" και οι ενέργειές τους όχι μόνο δεν έχουν καμιά σχέση με την πάλη του λαού, αλλά αξιοποιούνται για τη συκοφαντία της. Εδώ και δεκαετίες, παίζουν το ρόλο των πιο αντιδραστικών υπηρεσιών και μηχανισμών - ντόπιων και ξένων - προκειμένου να ενισχύονται η κρατική καταστολή και η τρομοκρατία σε βάρος του εργατικού - λαϊκού κινήματος».