Από την αντίστοιχη συγκέντρωση που είχε γίνει στην Αθήνα |
Τα μέλη της ΚΝΕ μεταφέρουν το κάλεσμα αντίστασης και οργάνωσης του αγώνα. Με σύνθημά τους «Με ευκαιρίες απασχόλησης δε γεμίζουν στομάχια», αποκαλύπτουν τον εμπαιγμό της κυβέρνησης σε βάρος της νεολαίας. Καλούν τους νέους και τις νέες να οργανώσουν τον αγώνα τους ενάντια στην πολιτική που τους καταδικάζει στην ανεργία, τη μισοαπασχόληση, την ψευτοκατάρτιση. Με τα σωματεία, τις επιτροπές ανέργων, να φουντώσει η πάλη της νεολαίας για μόνιμη και σταθερή δουλειά με σύγχρονα δικαιώματα.