Σάββατο 12 Μάη 2001
ULEB
Τροπαιούχος η Κίντερ

Μια σπουδαία θέση στο πάνθεον του ευρωπαϊκό μπάσκετ κατέχει από την Τετάρτη το βράδυ η Κίντερ Μπολόνια. Θα μείνει στην ιστορία σαν την ομάδα που κατάφερε να στεφθεί τροπαιούχος στην πρώτη διοργάνωση που έγινε εκτός ΦΙΜΠΑ τη χρονιά όπου το ευρωπαϊκό μπάσκετ είχε χωριστεί σε δυο στρατόπεδα. Η ομάδα της Μπολόνια επικράτησε 82-74 της Τάου Κεράμικα στον πέμπτο και καθοριστικό τελικό στο στάδιο «Παλμαμαλαγκούτι» παρουσία περίπου 10 χιλ. οπαδών της. Η ομάδα του Ετορε Μεσίνα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα. Επιβάλλοντας το ρυθμό της και επιδεικνύοντας αξιοθαύμαστο πλουραλισμό στην επίθεση, η Κίντερ προηγήθηκε με 19-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Τάου δεν έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση και στη δεύτερη περίοδο «εγκλωβίστηκε» στην άμυνα των γηπεδούχων. Ετσι, έμεινε πέντε πόντους πίσω στο ημίχρονο (42-37) και έκτοτε... κυνηγούσε στο σκορ την αντίπαλό της. Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-37, 62-52, 82-74. Οι συνθέσεις και οι πόντοι των δύο ομάδων:

Κίντερ: Ριγκοντό 18, Τζινόμπιλι 16, Γιάριτς 16, Γκρίφιθ 14, Σμόντις 5, Φροζίνι 4, Αντερσεν 4, Αμπιο 4, Μπονόρα 1.

Τάου: Μπένετ 24, Ομπέρτο 15, Αλεξάντερ 8, Τιμίνσκας 7, Σκόλα, Φουαρέ 6, Στομπέργκας 3, Γκαρθία 2, Βιντάλ 2.