Σάββατο 2 Αυγούστου 2014
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - EUROPA LEAGUE
Ηττα με ελπίδες

Η ήττα του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 από τη Μάιντζ στη Γερμανία αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, ενόψει της ρεβάνς την ερχόμενη εβδομάδα. Η εικόνα του αγώνα πάντως δεν ανταποκρίνεται στο τελικό αποτέλεσμα, αφού οι Αρκάδες θα μπορούσαν να είχαν αποσπάσει την ισοπαλία. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτεροι από τους Γερμανούς, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι μετά από σουτ του Μάσα. Η μοναδική φορά που αδράνησε η άμυνα του Αστέρα, στοίχισε και το γκολ ακριβώς στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις:

ΜΑΪΝΤΖ: Κάριους, Χάρα, Νοβέσκι, Γκαις, Μόριτς, Μάλι, Κου (78' Ζίμπλινγκ) Μπαουμγκαρτλίνγκερ (61' Μπροζίνσκι), Μπελ, Οκαζάκι, Παρκ (70' Ντίας).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο (71' Τσοκάνης) Μάσα, Ρόλε (64' Σανκαρέ), Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Λούι, Γκοϊάν, Ντε Μπλάσις, Μπαντιμπανγκά (81' Κιτόκο).