Παρασκευή 16 Γενάρη 2015
ΠΟΛΟ
Βυθίστηκε στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Για ένα ημίχρονο πάλεψε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία κόντρα στο φαβορί του ομίλου στην ΛΕΝ Ευρωλίγκα ανδρών, Προ Ρέκο, αλλά τελικά ηττήθηκε με 17-12 για την 3η αγωνιστική της Α' φάσης. Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν εξ αρχής δύσκολη αποστολή, έκαναν καλή εμφάνιση στα δυο πρώτα οκτάλεπτα όταν και ήταν κοντά στο σκορ απέναντι στους γηπεδούχους που προπορεύονταν συνεχώς (3-2, 5-3, 7-5, 8-6). Ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη με την ιταλική ομάδα να μπαίνει πιο δυναμικά στο τρίτο οκτάλεπτο και να ξεφεύγει στο σκορ (9-6, 11-7, 13-8) και να κρατάει τη διαφορά σε ασφαλή γι' αυτήν επίπεδα μέχρι τέλους. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι» στις τρεις πρώτες αγωνιστικές έχουν συγκομιδή μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα.

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Με... φουλ τις μηχανές Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη

Με τις μηχανές στο φουλ μπήκαν στις υποχρεώσεις τους για τον όμιλο της Ευρωλίγκας γυναικών, που διεξάγεται στον Πειραιά, Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη, που δεν δυσκολεύτηκαν στη χτεσινή πρεμιέρα να επικρατήσουν των αντιπάλων τους και να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί του ομίλου για τις δυο θέσεις πρόκρισης. Ο οικοδεσπότης του ομίλου, Ολυμπιακός, με την Ασημάκη στις τάξεις του (λύθηκε το μπλέξιμο με την προσφυγή της Βουλιαγμένης στο ΑΣΕΑΔ για παράτυπη μεταγραφή), επικράτησε της φιναλίστ του τελικού στο περσινό Λεν Τρόφι Φιρέντσε επικρατώντας με 14-4 έχοντας ως όπλο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πρώτες σκόρερ τις Ε. Πλευρίτου και Μπιανκόνι, που σημείωσαν από 3 γκολ. Ακόμη πιο εύκολα εξελίχθηκαν τα πράγματα για τη Βουλιαγμένη που... σκόρπισε τη ρουμανική Μουρές νικώντας την με 31-4, με την Αντυ Μελιδώνη να επιστρέφει στον ΝΟΒ και να σημειώνει μάλιστα 4 τέρματα. Ρεπό είχε η ολλανδική Λέιντεν, την οποία θα αντιμετωπίσει σήμερα η Βουλιαγμένη (11.30), ενώ ο Ολυμπιακός έχει ρεπό.