Τον δικό τους Γολγοθά συνεχίζουν να ανεβαίνουν χιλιάδες πρόσφυγες, που φτάνουν από διάφορες χώρες στις ελληνικές θάλασσες και ξεβράζονται στις ακτές των νησιών. Η κατάσταση στα νησιά είναι πλέον ασφυκτική, γεγονός που θέλει - δε θέλει καλείται να αντιμετωπίσει η κυβέρνηση. Η οποία, όμως, διά της αρμόδιας υφυπουργού Μεταναστευτικής Πολιτικής, πετάει το μπαλάκι στην ΕΕ. «Η Ευρώπη - δήλωσε σε ραδιοφωνικό σταθμό - θα πρέπει να δει ότι η Ελλάδα εξαντλεί όλα τα εθνικά της μέσα για να αντιμετωπίσει το μεγάλο προσφυγικό κύμα». Δηλαδή, ζητά από τον ένοχο να λύσει το πρόβλημα. Μόνο που στην ΕΕ μετέχει και η Ελλάδα και έχει προσυπογράψει όλες εκείνες τις πολιτικές που έχουν οδηγήσει σ' αυτό το πρόβλημα. Εν ολίγοις, είναι δύσκολοι καιροί για τους Πόντιους Πιλάτους.