Το περιοδικό
«Θέματα Παιδείας» διοργανώνει την
Τετάρτη 22 Απρίλη στις 6 το απόγευμα επίσκεψη στο χώρο των βασανιστηρίων του ΕΑΤ-ΕΣΑ, στο τωρινό
Μουσείο της Αντιδικτατορικής Δημοκρατικής Αντίστασης, στο Πάρκο Ελευθερίας της Αθήνας (έξοδο Μεγάρου Μουσικής). Η επίσκεψη προγραμματίζεται στο πλαίσιο των ιστορικών ξεναγήσεων του περιοδικού, περιλαμβάνει συζήτηση με εκπροσώπους του Συνδέσμου Φυλακισθέντων Εξορισθέντων Αντιστασιακών της περιόδου 1967-1974 και επικεντρώνεται στο ζήτημα πώς και γιατί φτάσαμε στη δικτατορία της 21ης Απρίλη του 1967. Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο: 6974.374.333