Ο Γεώργιος Βενιέρης είναι ο νέος πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας (πρώην ΑΣΟΕΕ), μετά από τις πρυτανικές εκλογές που πραγματοποιήθηκαν χτες στο ίδρυμα. Ο Γ. Βενιέρης ήταν μέχρι τώρα αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου, ενώ θα αναλάβει τα καθήκοντα του πρύτανη στις αρχές Σεπτέμβρη, οπότε λήγει η θητεία του προηγούμενου πρυτανικού σχήματος, επικεφαλής του οποίου ήταν ο Α. Κιντής.
Στις χτεσινές εκλογές ψήφισαν 261 εκλέκτορες σε σύνολο 289. Το σχήμα του Γ. Βενιέρη έλαβε 125 ψήφους και αντιπρυτάνεις με αυτό εκλέχτηκαν οι καθηγητές Καλαμπούκης και Παπαλεξανδρή. Το έτερο υποψήφιο πρυτανικό σχήμα, επικεφαλής του οποίου ήταν ο καθηγητής κ. Χρήστου, έλαβε 108 ψήφους, ενώ από τις κάλπες βγήκαν 27 λευκά ψηφοδέλτια και 1 άκυρο.