Τη υπογραφή συμφωνίας συνεργασίας ανακοίνωσαν χτες οι όμιλοι «Σκλαβενίτης» και «Μαρινόπουλος», για τη δημιουργία νέας κοινής εταιρείας η οποία θα διαχειρίζεται αρχικά τα 33 «hypermarkets», συνολικής έκτασης 160.000 τ.μ. που διαθέτει σήμερα η «Μαρινόπουλος» σε μεγάλα αστικά κέντρα.
Τα καταστήματα αυτά απασχολούν σήμερα περισσότερους από 3.000 εργαζόμενους και ο κύκλος εργασιών τους ανήλθε το 2015 σε 325 εκατ. ευρώ περίπου. Ως σκοπός των δύο από τους μεγαλύτερους ομίλους λιανικής που λειτουργούν στην εγχώρια αγορά, περιγράφεται η περαιτέρω ανάπτυξή τους σε όλη την Ελλάδα, η απόσπαση δηλαδή μεγαλύτερου μεριδίου της σχετικής «πίτας».