Τρίτη 14 Ιούνη 2016
5ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ιταλία πήρε το ντέρμπι

Η Ιταλία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των φαβορί του 5ου ομίλου, καθώς για την 1η αγωνιστική επικράτησε του Βελγίου με 2-0, χάρη στα γκολ των Τζακερίνι (32'), Πελέ (90+). Οι Ατζούρι ήταν καλύτεροι επιθετικά στο πρώτο μέρος, όπου εκτός του γκολ ήταν σαφώς πιο δραστήριοι των αντιπάλων τους και άριστοι αμυντικά στην επανάληψη, όταν και έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους. Αντίθετα, το Βέλγιο μετά το μέτριο πρώτο μέρος ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη, κράτησε την κυκλοφορία της μπάλας, απείλησε περισσότερο χάνοντας ευκαιρίες (κορυφαία του Φελαΐνι στο 89'), ωστόσο δεν μπόρεσε να διασπάσει την ιταλική άμυνα.

Βαθμούς και γκολ μοιράστηκαν Ιρλανδία και Σουηδία στο άλλο παιχνίδι, μένοντας στο 1-1. Οι Ιρλανδοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού (τουλάχιστον μέχρι το 75'), πιο δραστήριοι επιθετικά, ενώ αμυντικά δεν κινδύνεψαν. Πέτυχαν το γκολ (Χούλαχαν 48'), είχαν ένα δοκάρι (Κάουντι 32'), αλλά και τουλάχιστον τέσσερις κλασικές ευκαιρίες. Η Σουηδία στάθηκε τυχερή στο 72', όταν ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κλαρκ και προσπάθησε να απειλήσει στο τελευταίο δεκάλεπτο.