Τρίτη 28 Ιούνη 2016
ΙΤΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 2-0
Στην οκτάδα οι «Ατζούρι»

Μια άτυπη ρεβάνς για τη βαριά ήττα της στον τελικό της προηγούμενης διοργάνωσης πήρε χτες η Ιταλία, που επικράτησε της Ισπανίας με 2-0, συνεχίζει στα προημιτελικά (με αντίπαλο τη Γερμανία) και άφησε... πρόωρα εκτός τους δις κατόχους του τίτλου.

Δύο τέρματα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, του Κιελίνι στο 33' και του Πελέ στις καθυστερήσεις, ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στους «Ατζούρι», οι οποίοι έχασαν και σημαντικές ευκαιρίες (Τζακερίνι 45', Εντερ 55' οι κυριότερες). Σε γενικές γραμμές οι νικητές ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, με άψογη ανασταλτική λειτουργία τους κρατούσαν μακριά από τα καρέ τους τουλάχιστον μέχρι το 70'. Στο τελευταίο 20λεπτο η Ισπανία προσπάθησε να αντιδράσει εκμεταλλευόμενη τους χώρους που τους έδωσαν οι Ιταλοί (είχαν κατοχή 75%) και εμφανίστηκαν πιο απειλητικοί χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να νικήσουν τον Μπουφόν, που τους είπε «όχι» σε τρεις τουλάχιστον σημαντικές περιπτώσεις (Ινιέστα 76', Πικέ 77', 89').

ΙΤΑΛΙΑ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Ρόσι (53' Τιάγκο Μότα), Παρόλο, Τζακερίνι, Φλορέντσι (84' Νταρμιάν), Ντε Σίλιο, Εντερ (82' Ινσίνιε), Γκρατσιάνο Πελέ.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγας, Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Νολίτο (46' Αντούριθ) (81' Πέδρο), Μοράτα (70' Λούκας Βάθκεθ).