ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Στην 6η θέση η Εθνική πόλο

Στην 6η θέση του ολυμπιακού τουρνουά κατατάθχηκε της στο Ρίο η Εθνική ανδρών

Eurokinissi

Την έκτη θέση στο τουρνουά του πόλο ανδρών κατέλαβε τελικά η Εθνική που στον τελευταίο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5 - 6 ηττήθηκε από την Ουγγαρία με 12-10. Ωστόσο, παρά την απογοήτευση που υπήρξε μετά τον αποκλεισμό από την τετράδα με την ήττα από την Ιταλία, η συνολική προσπάθεια της ελληνικής ομάδας θεωρείται αξιόλογη έχοντας αφήσει σε γενικές γραμμές πολύ καλές εντυπώσεις.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα με την Ουγγαρία ήταν: 2-1, 4-4, 3-3, 3-2. Οι σκόρερ: Ουγγαρία: Βάμος 2, Βάργκα 2, Κις 3, Ζαλάνσκι 3, Χοσνιάνζκι, Χαράι. ΕΛΛΑΔΑ: Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2, Μουρίκης, Αφρουδάκης 2, Φουντούλης, Μυλωνάκης 2.

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ: Τερμάτισαν οι Μερούσης και Καλομοίρης

Την επίπονη προσπάθεια στο μαραθώνιο των ανδρών κατάφεραν να ολοκληρώσουν οι δύο Ελληνες αθλητές που συμμετείχαν, ο Χριστόφορος Μερούσης, που τερμάτισε στην 116η θέση με χρόνο 2.29.39, και ο Μιχάλης Καλομοίρης, που ήταν στην 132η θέση με χρόνο 2.37.03.

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ: Εκτός τελικού του ανσάμπλ

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ανσάμπλ η ελληνική ομάδα. Οι Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου και Ζωή Κοντογιάννη στον προκριματικό βαθμολογήθηκαν με 15.000 β. στις κορδέλες, με 15.416 στις 3 κορύνες/2 στεφάνια και με 30.416 στο σύνολο κατέλαβαν τη 13η θέση, ξεπερνώντας την ομάδα των ΗΠΑ, που έμεινε τελευταία.

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ:

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης πήρε την 31η θέση στον τελικό της ορεινής ποδηλασίας ανδρών με 1.44.17. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Νίνο Σούρτερ με 1.33.28.