Παρασκευή 21 Οχτώβρη 2016
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΤΑΝΑ 4-1
Με άνεση ξανάπιασε κορυφή

Ανετη νίκη, που, σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΠΟΕΛ στην Ελβετία (3-1 από τη Γιουνγκ Μπόις), τον ξαναφέρνει στην κορυφή του ομίλου πέτυχε χτες ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε της Αστάνα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-1 για την 3η αγωνιστική του ομίλου του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι αγωνιστικά των αντιπάλων τους, επέβαλαν το ρυθμό τους ενώ αμυντικά δεν κινδύνεψαν. Χάρη σε ένα εκρηκτικό 10λεπτο στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 με τα γκολ των Φιγκέιρας (25'), Ελιουνούσι (33') και του εξαιρετικού χτες Σεμπά (34'). Ο τελευταίος συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς στην επανάληψη πέτυχε και το τέταρτο τέρμα στο 65'. Για την Αστάνα, που από το 58' αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κάνια, μείωσε ο Καμπανάγκα στο 58' μετά από τραγικό λάθος του Λεάλι, ενώ ο σκόρερ έχασε και μια σπουδαία ευκαιρία στο 70' υπογράφοντας τις δύο πιο καλές στιγμές των φιλοξενούμενων.

Η βαθμολογία: ΑΠΟΕΛ 6, Ολυμπιακός 6, Γιουνγκ Μπόις 4, Αστάνα 1.