Παρασκευή 4 Νοέμβρη 2016
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 75-81
Τον μπλόκαρε από ... μακριά

Αν και προσπάθησε στο τέλος να φέρει τα πάνω κάτω, εντούτοις τελικά ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε χτες κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας χάνοντας στο ΣΕΦ με 81-73 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τη ρωσική ομάδα να είναι πλέον η μόνη αήττητη στη διοργάνωση (μετά τη χτεσινή ήττα της Φενέρ από την Καζάν). Ο Ολυμπιακός είναι στις 3 νίκες - 2 ήττες.

Οι «ερυθρόλευκοι», που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν πίσω με διψήφια διαφορά πόντων, πλήρωσαν τις αδυναμίες στην περιφερειακή τους άμυνα μη καταφέρνοντας να σταματήσουν τα μακρινά σουτ των αντιπάλων (10/21 3ποντα, κορυφαίοι Τεόντοσιτς, Ντε Κολό) αλλά και τα πολλά λάθη. Καταστροφική ήταν η δεύτερη περίοδος όταν με επιμέρους σκορ 21-7 η ΤΣΣΚΑ μετέτρεψε το 27-21 υπέρ της στο σαφώς πιο άνετο 44-28 του ημιχρόνου. Τα πράγματα μέχρι το 35' κυλούσαν στους ίδιους ρυθμούς, όταν ο Ολυμπιακός έδειξε, χάρη και στο κοντό σχήμα που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, να ξυπνάει και βρίσκοντας τις λύσεις από τους Πρίντεζη και Γκριν κυρίως να μειώνει σε 77-73 1 λεπτό και 30 δεύτερα πριν από το φινάλε, ωστόσο δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια αφού η ΤΣΣΚΑ είχε και πάλι τις λύσεις.