Παρασκευή 18 Νοέμβρη 2016
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Τα... έσπασε η ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας τη δεύτερη (μετά από αυτήν κόντρα στην Μπεσίκτας) χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 72-67 από τη Λούντβιγκσμπουργκ στη Γερμανία για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου στο FIBA Champions League. Η Ενωση, αν και επέστρεψε από το -17 στην 4η περίοδο και μείωσε σε 69-66 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, εντούτοις δεν κατάφερε τελικά να ανατρέψει τα δεδομένα. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς πλήρωσαν την αστοχία τους αλλά και την επιμονή τους στα μακρινά σουτ (7/33 τρίποντα) αλλά και την έλλειψη ψηλού για τις μάχες κοντά στο καλάθι, με τον Φάλκερ, ως γνωστόν, να παραμένει τραυματίας. Στα άλλα αποτελέσματα του ίδιου ομίλου είχαμε: Ζιελόνα Γκόρα - Ζολνόκι 83-63, Παρτιζάν Βελιγραδίου - Σαρλερουά 70-84, Σάσαρι - Μπεσίκτας 74-75. Η βαθμολογία: Μπεσίκτας 10, ΑΕΚ 8, Λούντβιγκσμπουργκ 8, Παρτιζάν 8, Σάσαρι 7, Ζιελόνα Γκόρα 7, Σαρλερουά 6, Ζολνόκι 6.