Στο πλαίσιο του φεστιβάλ, σήμερα Τρίτη, στις 7 μ.μ., γίνεται στο Στέκι Πολιτισμού της ΚΝΕ εκδήλωση για τη σημασία της μελέτης της μαρξιστικής Πολιτικής Οικονομίας, με αφορμή την έκδοση «Βασικές αρχές της Πολιτικής Οικονομίας» του Λ. Σεγκάλ. Θα μιλήσει ο Χρήστος Μπαλωμένος, μέλος της Ιδεολογικής Επιτροπής της ΚΕ του ΚΚΕ.
Αντίστοιχα, οι Οργανώσεις Πειραιά του ΚΚΕ και της ΚΝΕ διοργανώνουν έκθεση βιβλίου με τίτλους της «Σύγχρονης Εποχής», που θα λειτουργήσει από Τετάρτη 14 Δεκέμβρη έως Παρασκευή 23 Δεκέμβρη, στις 18.00 - 21.00 τις καθημερινές και στις 10.00 - 13.00 τα Σαββατοκύριακα, στα γραφεία της ΚΟ Πειραιά (Καραΐσκου 119 - 1ος όροφος).
Επίσης, έκθεση βιβλίου διοργανώνεται και στην Καλλιθέα (Στοά Καραντινού, Αραπάκη 69, 2ος όροφος) στις 16, 17 και 18 Δεκέμβρη από τις Οργανώσεις Νοτίων Συνοικιών Αττικής του ΚΚΕ και της ΚΝΕ. Τα εγκαίνια θα γίνουν την Παρασκευή 16 Δεκέμβρη στις 18.30, ενώ οι ώρες λειτουργίας είναι: Παρασκευή 16 Δεκέμβρη από τις 17.30 μέχρι τις 21.30. Σαββάτο 17 Δεκέμβρη από τις 10.30 μέχρι τις 14.30 και από τις 17.30 μέχρι τις 21.00. Κυριακή 18 Δεκέμβρη από τις 10.30 έως τις 20.00.
«Προχώρα μπροστά, άλλαξε τον κόσμο!» είναι το σύνθημα του πενθήμερου πολιτικών εκδηλώσεων που διοργανώνει η Τομεακή Οργάνωση Χαλκίδας της ΚΝΕ, από χτες έως και την Παρασκευή 16 Δεκέμβρη, στο χώρο του ΤΕΙ στα Ψαχνά. Στο πλαίσιο αυτό γίνονται:
Σήμερα Τρίτη, τουρνουά μπάσκετ 3on3. Αύριο Τετάρτη, στις 2 μ.μ., στο μικρό αμφιθέατρο του ΤΕΙ, πολιτική συγκέντρωση με θέμα «Με το ΚΚΕ μπροστά βγαίνουμε στην αντεπίθεση για τις σύγχρονες ανάγκες μας». Ομιλητής: Μάκης Μακρής, Γραμματέας της Τομεακής Επιτροπής Εύβοιας του ΚΚΕ. Την Πέμπτη 15 Δεκέμβρη, στις 8 μ.μ., στο μεγάλο αμφιθέατρο του ΤΕΙ, κινηματογραφική προβολή.
Σε όλη τη διάρκεια του πενθημέρου, λειτουργεί έκθεση βιβλίου στο ισόγειο του ΤΕΙ, από τις 9 π.μ. έως τις 2 μ.μ.
Mε αφορμή την έκδοση που επιμελήθηκε η Ιδεολογική Επιτροπή του ΚΣ της ΚΝΕ σε συνεργασία με το Τμήμα Παιδείας της ΚΕ του ΚΚΕ, με τίτλο «Ξεκίνα! Πρέπει όλα να τα ξέρεις! Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία!», οι Τομεακές Οργανώσεις ΑΕΙ και ΤΕΙ Πάτρας της ΚΝΕ διοργανώνουν εκδηλώσεις στις σχολές του Πανεπιστημίου και του ΤΕΙ Πατρών:
Στο ΤΕΕΑΠΗ, σήμερα Τρίτη, 11.00, στην Αίθουσα Σεμιναρίων, εκδήλωση με τίτλο «Ο ρόλος της Προσχολικής Αγωγής - Η Προσχολική Αγωγή στην ΕΣΣΔ». Ομιλήτρια: Κωστοπούλου Δήμητρα, μέλος της Τομεακής Επιτροπής ΑΕΙ - ΤΕΙ του ΚΚΕ.
Αύριο Τετάρτη, 13.00, στο Αμφιθέατρο ΑΠΜ4, εκδήλωση με τον τίτλο της έκδοσης. Ομιλήτρια: Κέλλυ Παπαϊωάννου, μέλος του Τμήματος Παιδείας και Ερευνας της ΚΕ του ΚΚΕ. Θα ακολουθήσουν παρεμβάσεις από καθηγητές.
Παράλληλα, έως αύριο Τετάρτη θα υπάρχει έκθεση βιβλίου στο χώρο του Πανεπιστημίου.
Αντίστοιχα, στο ΤΕΙ της Πάτρας θα γίνει παρουσίαση της έκδοσης, σήμερα Τρίτη, στις 14.00, στο μικρό αμφιθέατρο του ΤΕΙ. Ομιλήτρια: Κωστοπούλου Δήμητρα, μέλος της Τομεακής Επιτροπής ΑΕΙ - ΤΕΙ Πάτρας του ΚΚΕ.
Και στο ΤΕΙ πραγματοποιείται επίσης έκθεση βιβλίου μέχρι και την Παρασκευή 16 Δεκέμβρη.