Πιο συγκεκριμένα, η έκθεση θα λειτουργήσει την Τρίτη 27, την Τετάρτη 28 και την Πέμπτη 29 Δεκέμβρη, τις ώρες 10.00 - 13.00 και 17.30 - 21.00.
Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ, την Τρίτη 27 Δεκέμβρη, στις 7 μ.μ., παρουσιάζονται τα υλικά της Διημερίδας της ΚΕ του ΚΚΕ: «H εμφάνιση της εργατικής τάξης, ο ρόλος της στους κοινωνικούς και πολιτικούς αγώνες στον 20ό αιώνα και η στρατηγική του ΚΚΕ». Θα μιλήσει ο Μάκης Παπαδόπουλος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ, και θα ακολουθήσει προβολή του ντοκιμαντέρ «Ludlow - Οι Ελληνες στους πολέμους του άνθρακα» του Λ. Βαρδαρού.
Την Τετάρτη 28 Δεκέμβρη, στις 7 μ.μ., παρουσιάζεται το μυθιστόρημα του Α. Π. Γκαϊντάρ «Το σχολείο».