Πέμπτη 2 Μάρτη 2017
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Ισοπαλία ελπίδας για τον Αρη

Με το ασυνήθιστο αποτέλεσμα της ισοπαλίας, Αρης και Βιλερμπάν άφησαν χτες ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στα προημιτελικά του FIBA Champions League, μετά το 67-67 στο «Nick Gallis Hall» στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του θεσμού. Αποτέλεσμα που θεωρητικά δίνει προβάδισμα στη γαλλική ομάδα ενόψει της ρεβάνς στην έδρα της. Η ελληνική ομάδα χρειάζεται πλέον τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη Γαλλία για να πανηγυρίσει την πρόκριση.

Στη χτεσινή αναμέτρηση το πρώτο μέρος κινήθηκε σε ρευστά επίπεδα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (10-4, 21-27, 37-36 ημίχρονο), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Ωστόσο στο β` μέρος ο Αρης μπήκε πιο... φουριόζος, βελτίωσε την άμυνά του, ενώ επιθετικά, με μπροστάρη τον Κάμινγκς, κατάφερε να προηγηθεί με σημαντική διαφορά (53-43 στο 28`). Στη συνέχεια όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει τις λύσεις, ροκανίζοντας αρχικά τη διαφορά και ισοφαρίζοντας σε 60-60 στο 35`, ενώ το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67.

ΑΡΗΣ: Τζάκσον 9 (8ριμπ.), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 9 (1), Κάμινγκς 21 (1), Μούρτος, Σίμτσακ, Γκόρντον 4 (1), Γιάνκοβιτς 13 (2), Καββαδάς 5.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Ντράγκοβιτς 10 (1), Μίτσαμ 4, Ούτερ 14 (12ριμπ.), Λανγκ 7, Σι 9 (2), Νουά 3, Χοτζ 5, Νέλσον 10, Ουάτκινς 5.