Τρίτη 14 Μάρτη 2017
BASKET LEAGUE
Εκανε ... ματ στα δύσκολα

Αν και τα βρήκε «σκούρα», ο Ολυμπιακός επικράτησε χτες της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 70-63 για την 21η αγωνιστική της Basket League και ξεπέρασε με επιτυχία το τελευταίο ουσιαστικά δύσκολο εμπόδιο στις εναπομείνασες αγωνιστικές, αγκαλιάζοντας την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Από την πλευρά της η «Ενωση», στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο πάγκο (αντικατέστησε τον Ζντοβς), μπορεί κάλλιστα να κρατήσει την καλή εμφάνιση, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεών της.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όταν κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα με μπροστάρηδες τους Μαυροκεφαλίδη (11π) και Ντίξον (14π), και είχαν το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν (15-8, 32-26, 37-35) . Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη, αφού ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αρκετά αμυντικά, ενώ με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον κορυφαίο του χτες, Ματ Λοτζέσκι, (17π), ξέφυγε στην 3η περίοδο με 52-41. Οι γηπεδούχοι με τους Ούκιτς και Ελονού να απαντούν προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 60-63 στο 36', ωστόσο χάρη και στην εμπειρία τους οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη διαφορά χωρίς να κινδυνέψουν.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η νίκη του Ρεθύμνου επί του ΠΑΟΚ με 73-70 και της Κύμης επί του Κολοσσού Ρόδου με 74-63, με τις ήττες του «Δικεφάλου» και των Ροδιτών να αλλάζουν ξανά τις ισορροπίες στη μάχη της τετράδας, με ευνοημένο τον Αρη (νίκησε 78-70 τη Δόξα Λευκάδας).

Αλλα αποτελέσματα: Απόλλων Πάτρας - Παναθηναϊκός 74-97, Λαύριο - Κόροιβος 93-63, Τρίκαλα-Προμηθέας 62-67.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 41, Παναθηναϊκός 41, ΑΕΚ 37, Αρης 33, ΠΑΟΚ 32, Κολοσσός Ρόδου 32, Ρέθυμνο 31, Προμηθέας 30, Λαύριο 29, Τρίκαλα 29, Κόροιβος 28, Κύμη 28, Απόλλων Π. 26, Δόξα Λευκάδας 24.