Τρίτη 25 Απρίλη 2017
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ
Χρυσοί... κρίκοι για Πετρούνια

Επιβεβαιώνοντας για μια ακόμη φορά την κυριαρχία του στο αγώνισμα των κρίκων, ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που έγινε στο Κλουζ της Ρουμανίας. Μάλιστα αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο χρυσό για τον Ελληνα πρωταθλητή, και μάλιστα σε διάστημα ενός χρόνου, μετά από τα αντίστοιχα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Στους αγώνες του Κλουζ ο Λευτέρης Πετρούνιας, επιβεβαιώνοντας πλήρως τα προγνωστικά, εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του στον τελικό των κρίκων και βαθμολογήθηκε 15.433 βαθμούς, που του έδωσαν την πρωτιά. Στη δεύτερη θέση με 15.066 βρέθηκε ο Βρετανός Κόρτνεϊ Τάλοκ και στην τρίτη με 15.033 ο Ουκρανός Ιγκόρ Ραντιβίλοφ.

Στον ίδιο τελικό, απόλυτα θετική χαρακτηρίζεται και η παρουσία του δεύτερου Ελληνα αθλητή που έδωσε το «παρών», του Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδη, που συγκεντρώνοντας 14.666 βαθμούς κατέλαβε την έκτη θέση.