Τρίτη 9 Μάη 2017
VOLLEYLEAGUE
Ανατροπή τίτλου για ΠΑΟΚ

Μετά από μια σειρά τελικών που σημαδεύτηκε από συνεχόμενες ανατροπές, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή στη Volleyleague, επικρατώντας στο 5ο και καθοριστικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με 3-1 στου Ρέντη. Ετσι, με συνολικό σκορ 3-2 στις νίκες, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στο τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημά του. Ηταν η δεύτερη φορά στη σειρά των τελικών που ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την «ερυθρόλευκη» έδρα, μετά το τρίτο παιχνίδι (είχε κάνει το 2-1 στις νίκες), ενώ απάντησε με τον καλύτερο τρόπο στο προηγούμενο «μπρέικ» των «ερυθρολεύκων», που νίκησαν στην Πυλαία ισοφαρίζοντας σε 2-2 τις νίκες. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο «Δικέφαλος», παρά την απουσία του τραυματία Στάροβιτς, ήταν καλύτερος των αντιπάλων του και με πρωταγωνιστή τον Ντάντε έφτασε στη μεγάλη νίκη. Τα σετ: 22-25, 25-21, 22-25, 14-25.

Σοβαρά έκτροπα στο φινάλε

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από αρκετά έκτροπα μετά το τέλος, όταν οπαδοί των «γηπεδούχων» επιτέθηκαν με ρίψη αντικειμένων και καθισμάτων στην αποστολή των φιλοξενούμενων, που για αρκετά λεπτά εγκλωβίστηκε εντός αγωνιστικού χώρου, χωρίς να μπορεί να αποχωρήσει μέχρι να έρθουν οι αστυνομικές δυνάμεις. Για το συμβάν διατάχθηκε εισαγγελική έρευνα.